Turistické výlety po Krkonoších - Poznejte Krkonoše

Okolí Pece pod Sněžkou

  • Délka stezky: 5 km

Výchozím bodem je náměstí u Hospody na Peci. Povedou vás dřevěné směrovky s nápisem "Okolo Pece". Na této vyhlídkové trase se můžete těšit na krásné výhledy, různé naučné a informační panely a spoustu laviček, na kterých si můžete odpočinout. Trasa vede z náměstí přes Velkou pláň, Chaloupky, následně Malou pláň a zpátky do centra Pece pod Sněžkou.

Vlčí jáma

  • Délka stezky: 5 km (převýšení 300 m)

Z náměstí se vydáte směrem po hlavní ulici, kde naleznete první informační panely vyprávějící o historii Pece pod Sněžkou jako dřívější hornické a dřevařské osady. Trasu projdete pohodovým tempem za 3 hodiny a vede přes Sjezdovku Javor, následně Vysoký Svah, Zahrádky, Hnědý Vrch a nakonec zpátky do Pece pod Sněžkou.

Zelený potok

  • Délka stezky: 8 km

Nejdelší z vycházkových tras je výšlap na zelený potok. Trasa začíná na parkovišti Zelený potok a je značená směrovkami. Jedná se o vycházkovou trasu vedoucí údolím po lesní pěšině kolem Zeleného potoka s několika malými vodopády a kaskádami. Jednotlivé orientační body trasy jsou Parkoviště Zelený potok, Zelený důl, Jelení Louky, Chaloupky, Velká pláň a centrum Pece pod Sněžkou.

K lesnímu hrádku Aichelburg

  • délka trasy: 8 km (převýšení 350 m)

Lesní hrádek Aichelburg naleznete uprostřed lesů na konci osmi kilometrové trasy. Lesní hrádek byl vystavěný v roce 1861 jako památník osvíceného majitele panství Bertholda Aichelburga. Nahlédnout lze i do obnovené hradní síně. Trasa vede z centra Pece pod Sněžkou přes Velkou Úpu, Vlašské boudy, následně Aichelburg směrem na Temný Důl. Zpátky se můžete vydat po stejné trase.

Modrý důl

  • Délka trasy: 10 km (převýšení 400 m)

Do Modrého dolu si z Pece můžete vybrat dvě cesty. Ta první vede z centra směrem na Bukové údolí, kde odbočíme vlevo po červené turistické značce na Milíře a dál do Modrého dolu. Druhou možností je pokračovat po modré turistické značce do Obřího dolu. V Obřím dole následně pokračujeme po žluté směrem na Modrý důl. 

Javořím dolem na Černou horu

  • Délka trasy: 15 km (převýšení 535 m)

Trasa začíná na modré turistické značce z Pece pod Sněžkou směrem na Velkou Úpu. Po dvaceti minutách chůze dojdeme k Javořímu mlýnu. Následně přejdeme na zelenou až k Červenokostelecké boudě, dále po modré značce k rozcestníku u Thýmových bud. Odtud opět po zelené k Vlašským boudám. Dále pokračujeme po žluté až k hranicím Černohorského rašeliniště. Následně se vydejte k Pardubickým boudám na JZ úpatí Černé hory. Odtud si užijete úžasné výhledy, obzvlášť na Pec pod Sněžkou.

Přes Růžohorky na Sněžku

  • Délka trasy: 15 km (převýšení 850 m)

Vyrazíte podle ukazatelů směrem na Horskou Boudu Růžohorky. Odtud pomocí dalších ukazatelů směrem na Sněžku přímo kolem stanice Janovky na Růžové hoře. Klidným tempem tak zdoláte za dvě a půl hodiny nejvyšší horu České republiky. Zpátky do Pece pod Sněžkou se dejte západně ze Sněžky směrem k "Dom Śląski Schronisko Górskie" (Žlutá bouda) a hned u této boudy sejďete z cesty jižním směrem, dle směrovek na Pec pod Sněžkou.

Malý Staw

  • Délka trasy: 20 kilometrů (převýšení 1150 m)

Nezapomeňte si občanský průkaz, jelikož nás tento výlet zavede i na polskou stranu Krkonoš! Malý Staw je pouhých 1,5 hodiny cesty od Sněžky. Kvůli značnému převýšení doporučujeme využít lanovku na Sněžku, případně alespoň na Růžovou horu. Ze Sněžky se vydejte západním směrem ke Slezské boudě a odtud po modré na polskou stranu Krkonoš. Modrá vás zavede až k boudě "Strzecha Akademicka" - zde pozor, modrá zde pokračuje kolem boudy, ale nepokračujte po silnici, doporučujeme zde sledovat značky, protože za pár minut jste již u Malého Stawu. Můžete se zde v krásné dřevěné chatě občerstvit a posedět na terase s výhledem na pleso.